1. krkonošský petánkový

klub Vrchlabí

 
 
HISTORIE
  1. Krkonošský Petánkový Klub se sídlem ve Vrchlabí

vznikl v srpnu roku 1994. Jeho založení přímo souvisí s aktivitami kolem francouzského partnerského města Trouville sur Mer. Zhruba v téže době se totiž začaly intenzívně rozvíjet oboustranně prospěšné vztahy, které posléze vyvrcholily podpisem partnerské smlouvy mezi Francouzi a Vrchlabím.

 
 

Skupina lidí kolem Josefa Pivoňky a Petra Štěpánka se rozhodla francouzské přátele překvapit tím, že je pozvou na partičku tradiční francouzské hry. Nápad se ve Vrchlabí ujal a prvotní zábava přerostla u mnoha lidí ve vášeň s profesionálním přístupem k věci. Důležitým krokem bylo založení občanského sdružení, které dalo do dalších let důležitý řád pro činnost klubu. V současné době se počtem asi třiceti členů řadíme mezi největší v republice.

 

 

 

V roce 1996 založily první české kluby Českou asociaci pétanque klubů, která se posléze stala také členem mezinárodní federace FIPJP. Vrchlabský klub byl vždy u toho. Podle data narození patříme mezi čtyři nejstarší svého druhu v Čechách a to se projevilo a projevuje i na poli sportovním ziskem mnoha titulů mistrů republiky v nejrůznějších kategoriích. První sportovní vrchol přišel v roce 1997, kdy naše trojice Václav Baláček †, Josef Pivoňka a Petr Štěpánek vybojovala titul mistrů republiky v kategorii trojic. Tím si zajistili právo startu na mistrovství světa v kolébce pétanque – jihofrancouzském městě Montpellier.  Mistrovský titul získal náš klub posléze ještě třikrát, zasloužili se o to Petr Štěpánek, Michal Štěpánek, Martin Bartoš, Alice Hančová a Daniel Bílek. Bohužel se tak stalo v letech, kdy o reprezentaci na MS rozhodovala dodatečná kvalifikace, kde se nám nikdy nepodařilo uspět… Kromě titulů v prestižní kategorii trojic jsme vybojovali i tituly a medaile v dalších soutěžích, úspěšné byly zejména ženy. Vedle Alice Hančové to v minulosti byly Martina Žižková a Zdeňka Štěpánková, v současnosti Lucie Klusová. Alici i Lucku zdobí mnohonásobný start na MS a ME v ženské kategorii. Na mistrovství Evropy v roce 2007 se obě dokonce staly vicemistryněmi starého kontinentu. Kromě výše jmenovaných se na titulech     v různých kategoriích  ještě podíleli -Renata Zirmová, Aleš Vencl, Alice Pivoňková a Jaroslav Hanč.

 

 

Vedle sportovních titulů a úspěchů jsou na našem kontě i důležité počiny pořadatelské: každý rok pořádáme Krakonošovy koule, jeden z nejstarších turnajů na českém území. Kromě toho se ve Vrchlabí téměř každoročně pořádá některý z turnajů mistrovství republiky, ať již kvalifikace či finále. Svědčí to o důvěře, které v naše schopnosti vkládá asociace.

 

Česká asociace pétanque klubů (ČAPEK) sdružuje v současné době kolem šedesáti klubů z celé republiky. Registrovaných hráčů eviduje kolem osmi set. A protože je pétanque sportem opravdu pro všechny generace, najdeme mezi nimi lidi ze všech věkových kategorií i sociálních vrstev. ČAPEK je řádným členem Českého svazu tělesné výchovy.

Náš klub oslavil v roce 2009 patnáct let existence. Počtem členů se řadíme mezi největší v našem státě. Součástí naší činnosti jsou také kroužky při DDM Pelíšek ve Vrchlabí a ZŠ v Lánově.

 

 

Co dovedeme:

    prezentovat naši činnost v médiích města a regionu,

    uspořádat pétanque akci (turnaj, ukázku, soutěž) pro libovolně velkou skupinu osob,

    kvalitně představovat náš sport na veřejnosti (Dny Země, 1. květen),

    pořádat turnaj jakéhokoliv kalibru,

    pořádat dlouhodobou soutěž.